©2022 Uplift · Built with love by Swift Ideas using WordPress.

Ako stráviť Veľkú noc doma

Ako stráviť Veľkú noc doma
mar 27 Kristina Jakubova

Aj napriek tomu, že momentálne vládne situácia, keď nevieme, či to je skutočne realita, alebo sme len v zlom filme, je stále veľmi veľa toho z čoho sa môžeme tešiť. Ponúkame Vám niekoľko tipov ako kreatívne a užitočne prežiť Veľkú noc doma. Jar je najlepšia priateľka lúk, lesov a záhrad, veď ide o obdobie, kedy sa príroda prebúdza do nových farieb, zvukov v podobe štebotu vtáčikov a prebúdzajú sa aj potoky. Milovníkom prírody a ich pozornému oku neujdú ani mladé púčiky na konároch stromov. V jarnom období jednoducho vnímame okolie oveľa viac okom, čuchom aj sluchom. Jar v našom stredisku však neznamená len pučiace stromy, zobúdzajúcu sa prírodu, ale naplánované boli aj rôzne kroky na zlepšenia, jarná údržba a hlavne udalosti ako  napr. Veľká noc v Bachledke. Vzhľadom na vážnosť situácie a bezpečnostné opatrenia Vám nakoniec prinášame tipy ako stráviť Veľkú noc doma.  Tých možností je neúrekom, stačí si vybrať.

 

Buďte kreatívny s prírodou – upleťte si korbáč

Prvá aktivita je vyslovene chlapská, navyše upozorňujeme, je len pre trpezlivých oteckov a ich synov.

Potrebujeme 9 prútov o dĺžke asi 1 meter. Najlepšie na pletenie sú vŕbové prúty. Na začiatok ešte dôležitá informácia, prúty sa nekrútia ako špagát, ale ohýbajú. To znamená, že pletieme voľne, aby sa prúty nezlomili.

 

🌿 Najprv si jeden z prútov pozdĺžne rozštiepime na 2 časti

🌿 Rozštiepeným prútom obmotáme zvyšných osem a koncovú časť vložíme do stratena medzi zvyšné prúty

🌿 Práve sme vytvorili rukoväť

🌿 Zvyšných 8 prútov si rozdelíme na dve časti po 4 prúty

🌿 A teraz sa začnete potiť, pre jednoduchšiu manipuáciu si ich ešte vložte medzi kolená

🌿Ľavú časť 4 prútov rozdelíme ešte na 2 páry; prút, ktorý je sprava k nemu najbližšie, prepletieme vrchom medzi prúty na ľavej strane a spodkom ho vrátime naspäť doprava

🌿 Začínať treba vždy krajným prútom a preplietame ho medzi prútmi oproti.

🌿 Opakujeme – najbližší prút z jednej strany prepletieme medzi štyrmi prútmi na druhej strane a vedieme naspäť na prvú stranu

🌿 Na konci sa vezme najdlhší prút, obmotá sa ním aj koncová časť, prípadne urobíme uzol

🌿 Teraz popýtajte mamku, či sestru o prvú stužku, tie ďalšie si už musíte vyšibať na veľkonočný pondelok

🌿 Šibať tento rok odporúčame iba mamky, sestry, staré mamy. Natrénujete na ďalší rok, ale zase nepreháňajte…

 

Poriadny šibač potrebuje vedieť aj poriadnu šibačšku riekanku:

 

„Šib ribi , mastné ryby,

kus koláča od korbáča

a vajíčka do košíčka.

Ešte k tomu groš,

Už je toho dosť.“

Tip na jednoduchší postup:

Pre menej trpezlivých máme aj alternatívny postup ako si upliesť jednoduchší korbáč. Zviažte pevne dokopy 6 rovnako dlhých vŕbových prútov, rozdeľte na tri časti a zapletajte klasický vrkoč. Na konci ich opäť zviažte, prútikom alebo špagátikom, a ozdobte farebnou stužkou. Ak máte najradšej postup aj s obrazom a zvukom, skúste si pozrieť toto video z obce Čičmany.

 

Jar na tanieri – vypestujte si klíčky

Ak máte doma záhradku, zasaďte si nejaký ovocný strom, či malinový kríčok. V sezóne stačí vybehnúť na záhradku a vychutnať si čerstvú chuť malín, či na jeseň jabĺčka. Z divokej prírody môžu mamky s dcérami priniesť v pletenom košíčku nazbieraný medvedí cesnak, ktorý je veľmi zdravý. O jeho účinkoch, ale aj mnoho receptov z medvedieho cesnaku nájdete na internete. Zdravie z prírody si môžete priniesť aj v podobe púpavy lekárskej. Recept na liečivý domáci med sa dočítate v inom našom článku. Ak máte záhradku skúste spolu vysadiť aj nejaké farebné kvietky. A ak záhradu nemáte, skúste doma vypestovať klíčky. Stačia Vám semená. Práve tie drobné semienká sú nabité živinami, aby mala z čoho vyrásť celá veľká rastlinka. Na prebudenie im pritom stačí iba voda.  A výhodou je, že klíčením môžete mať jar na tanieri po celý rok.

 

Ako si naklíčiť žeruchu:

🌱 do misky na klíčenie (sú špeciálne, ale stačí Vám aj obyčajná “polystyrénová”, v ktorých je balené  napríklad aj mäso)

🌱 do misky dame na spodok vatu

🌱 zalejeme vodou tak, aby boli semená úplne namočené

🌱 prvé dva dni je lepšie držať ich v tme

🌱 vodu treba meniť a dolievať 2x denne

🌱 klíčenie trvá do 5 dní, žeruchu môžete odoberať postupne, alebo aj všetku naraz

 

Tip: Žeruchu kľudne použite ako základ do šalátu namiesto klasického ľadového šalátu, alebo ako samostatnú prílohu, prípadne na dozdobenie Vašich jedál. Dobrú chuť!

Upečte si chlieb – veď homemade je cool

 

Potrebujeme:

🍞3 poháre hladkej múky

🍞1,5 pohára vlažnej vody

🍞½ čl sušeného droždia

🍞½ čl soli

🍞drvená rasca (kľudne čierny sezam ai. koreniny, podľa chuti)

 

Postup:

Všetko spolu zmiešame a cesto si vymiesime večer pred pečením. Necháme ho prikryté stáť cez noc. Ráno ho na pomúčenej doske ešte raz premiesime, urobíme z neho okrúhly bochník a necháme odpočívať v okrúhlej nádobe, kým sa rúra nahreje na 230°. Rúru nahrievame spolu s už vloženou okrúhlou nádobou, v ktorej sa samotný chlieb bude piecť. Po nahriatí vložíme do nádoby pripravené cesto a stiahenme teplotu na 200°. Chlieb pečieme prikrytý 30 minút, po tejto dobe ho dopekáme ešte 20 minút, ale už odkrytý.

Nie je nad vôňu vlastnoručne upečeného chrumkavého čerstvého chlebíka!

 

Tip: Čerstvo upečený chlebík natrite maslom, posýpte trochou soli a natrhajte si naňho čerstvú žeruchu, ktorú si môžete dopestovať podľa návodu vyššie. Prípadne ak máte záhradku, choďte do nej pohľadať čerstvú voňavú pažitku.

 

Vyzdobte si interiér jarnými farbami a vôňou

Mamky, vyberte sa so svojimi dcérami na jarnú lúku (za dodržania nariadení) a nazbierajte si jarnú lúčnu kyticu, ktorá Váš domov rozžiari a vôňu určite ocení aj chlapské osadenstvo domácnosti. A pocit Veľkej noci rozhodne umocnite, ak cestou nájdete aj bahniatka. Teda, bahniatka sa to volá v našom kraji, ale poznať ich môžete aj ako jahňady, maňušky, jarabiatká, či babuliatká. Na nich môžete povešať aj vlastnoručne vymaľované vajíčka.

 

Prajeme Vám príjemné prežitie Veľkonočných sviatkov doma a hlavne kopec zdravia pre celú rodinu! Sme radi ak sme Vám rozšírili spektrum aktivít na tieto jarné, no izolované dni. Ak máte ďalšie nápady, kľudne sa s nami o nich podeľte.