©2019 Uplift · Built with love by Swift Ideas using WordPress.

Dôležité informácie & FAQ

Dôležité informácie & FAQ
apr 6 BAJAN Wordpress

1. Staviame pre Vás novú kabínovú lanovku s plánovaným otvorením už tento rok (začiatok zimnej sezóny 2018/19) . Počas výstavby je Chodník korunami stromov prístupný len pešou túrou. Z Bachledovej doliny ide o stredne náročný turistický chodník cez les dlhý 2,6 km s prevýšením 300 m. Z Malej Frankovej je to menej náročná cesta do kopca po lúke, dlhá 1,1 km. Z Jezerska vedie náučný turistický chodník okolo Jezerského jazera, ktorý Vás dovedie až ku Chodníku korunami stromov – stredne náročný výstup. Cestu po zjazdovke z Jezerska neodporúčame – je strmá a náročná.

2. Chodník korunami stromov je v horách, kde je počasie premenlivé a veterné. Trasa vedúca k nemu je turistická. Zvoľte prosím vhodnú turistickú obuv a odev.

3. Terén nie je vhodný pre detské kočiare a invalidné vozíky. Pešie výstupy môžu byť pre malé deti a seniorov náročné. Zvážte či výstup zvládnu. Malé deti dajte do nosiča. Nosič si môžete požičať v našom stánku so suvenírmi pri hoteli Bachledka. Pre deti do 1 roka zdarma, turistický nosič pre staršie deti za poplatok 5 eur. Na chodníku ich môžete preložiť do kočiara, ktorý Vám požičiame zdarma.

4. Vstupenky sa nedajú objednať vopred ani rezervovať. Kupujú sa priamo pri vstupe a dajú sa zaplatiť  aj kartou.

5. Na prechádzku v korunách s cestou hore a dole si naplánujte aspoň 3-4 hodiny.

6. Posledný predaj lístkov je  o 15:00.  Na výstup ku chodníku z Bachledovej potrebujete cca 45 min. plus zaparkovanie, kúpa lístkov atď.  Aby ste si boli istí, že sa na chodník dostanete, príďte radšej skôr.

7. Ak sa na prechádzku vyberiete so psíkom, sú pre ne pripravené pekné voliéry pred vstupom. Na samotný chodník psíky ani iné zvieratká ísť nesmú. /ani malé psíky, mačky, fretky atď./

8. Tobogan kvôli stavebným prácam v tesnej blízkosti chodníka ešte nie je otvorený.  O jeho otvorení Vás budeme informovať.

FAQ

Často kladené otázky
Radi by ste sa niečo opýtali? Možno nájdete odpoveď v sekcii nižšie.


VSTUPENKY A MOŽNOSTI PLATBY

Kde a ako sa zakupujú lístky? Lístky sa zakupujú v pokladniach priamo pri vstupe na Chodník od 9:00 hod. Predaj končí hodinu pred zatvorením chodníka, t.j. o 15.00 hod, kedy je aj posledný vstup. Návštevníkom odporúčame urobiť dostatočnú časovú rezervu na výstup ku Chodníku, t.j. ca 1 hodinu.

Ako je možné platiť? V pokladniach, obchodoch a viacerých bistrách je možné platiť eurami /€/ a platobnými kartami. Platba v iných menách (napr. PLN, HUF) nie je možná.

Je možné kúpiť lístky on-line? Nie, momentálne je možné kúpiť vstupenky len v pokladniach priamo pri vstupe na chodník korunami stromov.

Sme skupina, musíme stáť na lístky v rade? Nie, vstupenky pre skupiny môžete kúpiť aj v Infocentre v Bachledovej doline, kde sú skupiny vybavované prednostne. Ale predajú Vám ich aj v pokladniach pri vstupe na Chodník korunami stromov.

Dajú sa lístky rezervovať na konkrétny termín – deň a hodinu? Nie, rezervácia lístkov nie je možná. Vzhľadom na počet návštevníkov a obsadenosť parkovísk by bolo ťažké zaručiť, že sa na chodník dostanete včas. Vstupenky na chodník sa nevypredajú. Predávajú sa nepretržite od 9:00 do 15.00 hod.

Poskytujete zľavy pre študentov, ISIC, ubytovaných hostí, držiteľov kariet, ZŤP alebo iné zľavy?Cenník vstupeniek zohľadňuje vekové tarify a poskytuje zľavy pre deti, seniorov a rodiny. Nárok na zľavu majú ešte občania s preukazom ZŤP-S pre seba aj sprievodcu, ktorí majú nárok na vstupné v tarife senior. Zľavy nemožno kombinovať.

Na internete predávate vstupenky, prečo nie je možné zaslať ich mailom? V internetovom obchode je možné kúpiť darčekové poukážky, ktorými môžete obdarovať svojich blízkych. Tie Vám zašleme vytlačené poštou. Nejedná sa o predaj lístkov on-line.

Máte v stredisku bankomat – zmenáreň? V Bachledovej doline sa momentálne nenachádza bankomat ani zmenáreň. Najbližší bankomat sa nachádza v obci Ždiar v budove pošty. V budúcnosti plánujeme osadiť bankomat aj v Bachledovej doline.

NÁVŠTEVA S DEŤMI

Je možné ísť na chodník s detským kočiarom? Počas výstavby novej lanovky je Chodník korunami stromov prístupný len peši. Z Bachledovej doliny naň vedie lesný chodník dlhý 2,6 km. Ten nie je vhodný pre výstup s kočiarom, ani pre výstup s malými deťmi alebo osobami s obmedzenou pohyblivosťou. Malé deti odporúčame vziať do turistického nosiča. Kočiar je možné zapožičať zdarma pri vstupe na Chodník korunami stromov.

Kde je možné požičať si kočiar? Máte ich dosť a sú zdarma? Detský kočiar je možné požičať si v pokladni pri vstupe na Chodník korunami stromov. K dispozícii je 5 kvalitných kočiarov značky MOON, čo sa zatiaľ ukázalo ako dostatočný počet. Kočiar Vám požičia pracovník pokladne za vratnú zálohu 20 €.

Kde je možné požičať si detský nosič? Sú zdarma? Detský nosič je možné požičať si v stánku suvenírov pri hoteli Bachledka. Nosič Ergobaby vhodný pre deti do 1 roku je možné požičať si zdarma za vratnú zálohu 20  €. Turistický nosič vhodný aj pre staršie deti je možné požičať si za cenu 5 €  + vratná záloha 20 €.

Je Chodník korunami stromov vhodným výletným cieľom pre školský výlet? Áno, Chodník korunami stromov je veľmi vhodným výletom pre školy s deťmi v rôznom veku. Výstup na chodník deti zvládnu, na chodníku sú umiestnené rôzne edukačné zastávky a hry. V okolí chodníka sa nachádzajú detské ihriská a iné detské atrakcie.

Zvládnu výstup ku chodníku naše deti? Cesta ku chodníku z Bachledovej doliny má 2,6 km s prevýšením 300 m. Klasickým tempom trvá cca 45 min. Deti cca od 4 rokov výstup s prestávkami zvládnu. Nezabudnite však na správnu obuv a odev. Idete do lesa, nie do mesta.

Je pohyb na chodníku pre deti bezpečný? Áno, všetky časti Chodníka korunami stromov sú zabezpečené tak, aby sa deťom nemalo čo stať. Všetky časti – zábradlie, adrenalínové prekážky a iné sú istené kovovou sieťou.

SENIORI A ĽUDIA S OBMEDZENOU POHYBLIVOSŤOU

Je chodník a prístup k nemu bezbariérový? Chodník samotný je úplne bezbariérový a vhodný pre ľudí s obmedzenou pohyblivosťou. Počas výstavby lanovky však nevieme zabezpečiť bezbariérový príchod ku chodníku. Návštevu preto odporúčame odložiť na obdobie po otvorení novej kabínovej lanovky, ktorá zabezpečí bezbariérový vývoz vozičkárov, seniorov i kočiarov.

Mám ako senior, občan so ZŤP zľavu? Cenník upravuje ceny pre seniorov a občanov s preukazom ZŤP-S, ktorý platia tarifu ako seniori. Návštevníci s klasickým ZŤP zľavu nemajú.

Sme skupina dôchodcov, akú máme zľavu? Ako skupina nad 20 ľudí, kupujúca rovnaký druh lístka máte nárok aj na skupinovú zľavu z danej tarify, t.j.  zľava 10% pre celú skupinu  + každá 10. osoba  má vstup za 1 €.

SKUPINY

Je potrebné nahlásiť skupinu vopred? Nie, nie je. Ak ste skupina, prednostne Vám predáme skupinový lístok v Infocentre. S ním sa preukážete pri vstupe na Chodník a bez čakania ste vpustení na prehliadku.

Akú máme ako skupina zľavu? Pri kúpe viac ako 20 lístkov rovnakého druhu máte nárok na zľavu 10% + každá 10. osoba v skupine má vstup za 1 €.

Sme zmiešaná skupina napr. 10 dospelých a 10 detí. Máme nárok na zľavu? Nie, na skupinovú zľavu máte nárok pri kúpe 20 rovnakých lístkov. Niekedy sa oplatí vypočítať, či skupinová zľava nebude vyššia ako zľava pre deti, ak kupujete lístky samostatne.

Musíme mať sprievodcu? Na návštevu Chodníka korunami stromov nepotrebujete sprievodcu. Môžete sa prejsť aj samostatne. Zaujímavé informácie o miestnej prírode nájdete na edukačných tabuliach rozmiestnených na trase chodníka.

Môžeme si objednať sprievodcu? Ak áno, ako? Áno, sprievody sa konajú každý štvrtok a môžete si ich objednať telefonicky na 052/449 81 01 alebo mailom na info@chodnikkorunamistromov.sk. V ponuke je viacero edukačných programov s pracovníkmi PIENAP-u. Vo výnimočných prípadoch sú pracovníci PIENAP-u ochotní sprevádzať aj v iný deň. Môžete sa zúčastniť aj pravidelnej prehliadky so sprievodcom pre návštevníkov, ktorá sa koná každý štvrtok o 10:00. hod.

Prídeme autobusom, kde môžeme zastať? Autobus Vás môže doviezť do Bachledovej doliny a potom počká na záchytnom parkovisku Strednica. Parkovné za autobus je 10 €/deň.

Sme agentúra a chodíme s klientami na chodník pravidelne, musíme vždy platiť za vstup? Nie, pre sprievodcov z agentúr máme preukazy, ktoré Vás oprávňujú na voľný vstup. Preukaz Vám vystavia v Infocentre. Na jeho vystavenie potrebujete fotografiu a údaje Vašej spoločnosti.

CHODNÍK KORUNAMI STROMOV A DOMÁCE ZVIERATÁ

Môžem absolvovať prehliadku Chodníka so svojím psom, či iným domácim miláčikom? Na Chodník korunami stromov nie je povolený vstup so žiadnymi zvieratami. Ani na vôdzke, v prepravke, či v taške. Pri vchode na Chodník sú pripravené špeciálne voliéry s vodou, kde môžete svojho domáceho miláčika bez obáv nechať počas návštevy chodníka. Voliéry sú k dispozícii zdarma. Kľúče od voliér sú za vratnú zálohu 5 € k dispozícii v pokladni pri vstupe.

PARKOVANIE A PRÍJAZD

Kde najbližšie je možné zaparkovať? Najbližšie parkovisko je v Malej Frankovej, 1 km od Chodníka korunami stromov. Cesta je strmá a vedie po lúke.

Ako ďaleko je to z parkoviska v Bachledovej doline? Z parkoviska v Bachledovej doliny je to ku Chodníku 2,6 km po spevnenej lesnej ceste s prevýšením 300 m. Cesta trvá cca 45 min.

Ktoré parkoviská patria Bachledke? Bachledka disponuje parkoviskom P1 a P2 v Bachledovej doline, parkoviskom P3 Belské (asi 1,5 km od Bachledovej doliny, po ľavej strane cesty smerom do Ždiaru), parkoviskom P4 Strednica (na konci obce Ždiar po ľavej strane), parkoviskom P5 pod svahom v Malej Frankovej a parkoviskom P6 pod svahom v obci Jezersko.

Koľko stojí parkovné? Parkovné na našich parkoviskách, ktoré sú označené našim logom a ktoré obsluhuje náš personál, stojí 3 €/deň. V cene je zahrnutá aj kyvadlová doprava do Bachledovej doliny. V Ždiari sú aj iní prevádzkovatelia parkovísk, ktorých ceny sa pohybujú od 3 do 6 €. Ich cenu a podmienky nevieme ovplyvniť.

Odkiaľ a kedy premáva kyvadlová doprava? Bachledka bus premáva od 9:00 do 17:00 hod. z parkovísk Ždiar Strednica a Ždiar Belské do Bachledovej doliny. Pri vstupe do autobusu je potrebné preukázať sa dokladom o zaplatení parkovného z parkovísk v správe Bachledky. V prevádzke sú 2 autobusy, ktoré premávajú kyvadlovo, približne každých 20-30 minút.

Ako sa do Bachledky dostaneme verejnou dopravou? Na Zastávke Bachledova dolina rázcestie (1,5 km do strediska Bachledka) stoja autobusy z Tatranskej Javoriny, Tatranskej Lomnice, Popradu aj Kežmarku. Ak prichádzate vlakom, vystúpte v Poprade a presadnite na autobus do Ždiaru.

Do Bachledovej doliny nás nepustili policajti, prečo? Ak sa naplnia parkovacie plochy v Bachledovej doline, všetky autá sú odkláňané na záchytné parkoviská. Ak sa parkovacie plochy v doline uvoľnia, sú do doliny púšťané ďalšie autá.

AKTUÁLNA SITUÁCIA V STREDISKU

Aké je počasie? Ak chcete zistiť aké je/bude počasie, môžete sa pozrieť na web kameru, príp. sledujte aplikácie s predpoveďou počasia v lokalite Ždiar, ktoré sú celkom presné.

Máte otvorené, ak bude pršať – snežiť? Chodník korunami stromov je otvorený za každého počasia, ak nie je búrka alebo víchrica. Za zlého počasia však z prechádzky veľa mať nebudete. Výhľady z chodníka budú zlé, za hmly budete vidieť len stromy okolo. Rovnako tak Vás nepoteší prístupová cesta, ktorá je lesná a za dažďa je na nej blato.

Máme sa kde skryť, ak začne pršať? Momentálne veľmi nie. Chodník je vonkajšia atrakcia a v jeho blízkosti sa nenachádza žiadna veľká stavba, ktorá by poňala také množstvo turistov. Niekoľko turistov sa schová v bufetoch a reštauráciách na vrchole a v Bachledovej doline, nie však stovky.

Koľko ľudí je v stredisku, dostaneme sa ešte na chodník? Kapacita Chodníka korunami stromov je obmedzená. Otázkou je, kde nájdete parkovacie miesto, či sa stihnete dostať ku chodníku a kúpiť si vstupenky včas. Preto odporúčame nechodiť na poslednú chvíľu a byť v Ždiari najneskôr 2,5 hodiny pred koncom otváracej doby. Nikdy neviete, ako rýchlo zaparkujete a koľko ľudí bude v rade na vstupenky. Situáciu si môžete pozrieť aj na web kamerách alebo zistiť telefonicky.

Ako dlho sa čaká na zakúpenie lístkov? Závisí to od počtu ľudí v stredisku, hodiny, dňa, počasia. Všeobecne platí, že najviac ľudí je medzi 10:00 -15:00 hod., kedy sú čakacie doby dlhšie. Dlhšie sa čaká cez prázdniny, víkendy a sviatky.

SPUSTENIE NOVÝCH ATRAKCIÍ

Kedy bude spustená lanovka? Na stavbe novej kabínovej lanovky stále usilovne pracujeme. Predpokladaný termín spustenia je koncom leta – jeseň 2018. Keď nám bude známy presný termín otvorenia, budeme o ňom informovať na webe a sociálnych sieťach.

Kedy bude spustený tobogán? Tobogán z Chodníka korunami stromov nie je spustený z bezpečnostných dôvodov – kvôli stavbe, ktorá prebieha v tesnej blízkosti výstupu z tobogánu. Je aj v našom záujem otvoriť ho čo najskôr, hneď, ako to situácia na stavbe dovolí. Momentálne predpokladáme otvorenie spolu s lanovkou.