©2022 Uplift · Built with love by Swift Ideas using WordPress.

Jesenný víkend vo farebných Belianskych Tatrách

Jesenný víkend vo farebných Belianskych Tatrách
okt 1 Kristina Jakubova

Aké je vaše najobľúbenejšie ročné obdobie? Mnohí majú radi teplé letné dni, iní zase preferujú zimné športy. A čo tak obdobie babieho leta? Tohtoročná jeseň je už tu, a my sa môžeme tešiť na jesenné dúhy, tajomné hmly, slnečné dni, farebné lesy, prvým snehom posypané Tatry, či jablká z babkinej záhrady alebo rannú hríbovú praženicu. Babie leto, ale aj celá jeseň, je ideálny čas na pobyt v prírode. Teploty sú nižšie a ľudí je už pomenej. Mnohých z nás do prírody vyháňa prirodzená túžba byť s ňou v kontakte. Pobyt v prírode obohatený o aktívny pohyb, turistiku , alebo cykloturistiku je plusom aj pre vás. Vedci často pripomínajú pozitívne účinky slnečného svetla na imunitný systém a takisto zníženie rizika vzniku depresií. Poďme sa poprechádzať do jesenných Belianskych Tatier, nakoľko zimná uzávera turistických chodníkov začína prvým novembrovým dňom.

 

Odlišnosť Belianskych Tatier

Belianske Tatry predstavuje 14 kilometrov dlhý vápencový hrebeň s najvyšším vrchom Havran (2151m n. m.) v ich západnej časti. Východnú časť tvorí mierne zvlnený hrebeň s najvyšším vrchom Hlúpy (2051m n. m.). Typický vápencový podklad, ktorý ich odlišuje od Vysokých Tatier, ovplyvnil aj faunu a flóru, ktorú tvoria prevažne listnaté stromy ako, buky, javory, ale aj jedle, klinčeky, vstavače, ostropysky či plesnivec alpínsky.  „východné“ Tatry sú pod správou TANAP-u a ide o prísne chránenú prírodnú rezerváciu sobmedzeným prístupom. V letnej sezóne sú však sprístupnené náučné Monkova dolina, Dolina Siedmych prameňov a Zadné Medoďoly. S pribúdajúcim zafarbením spomínaných listnatých stromov Vám návštevu Belianskych Tatier odporúčame práve v tomto ročnom období a ponúkame výber niekoľkých turistických trás.

 

Monkova dolina

Predstavuje jediný povolený prechod skrz hrebeň Belianskych Tatier.

Trasa:

Ždiar – Magura -Monkova dolina -Široké sedlo – Kopské sedlo – Veľké Biele pleso – Chata pri Zelenom Plese- Sedlo pod Svišťovkou – Skalnaté pleso – Štart – Tatranská Lomnica

Tento turistický prechod až do Vysokých Tatier predstavuje najdlhšiu túru, 9 hodín, so štartom na úpätí Belianskych Tatier a najväčším prevýšením 1192m. Ide o túru pre náročnejších turistov, avšak viete si ju skrátiť a vrátiť sa naspäť do malebnej goralskej dedinky Ždiar, ktorá je aj východiskovým bodom. Výlet si prípadne môžete naplánovať na dva dni a zažiť tak jedinečnú noc na horskej chate Chata pri Zelenom plese (nazývanú aj Brnčalka), ktorá sa na trase nachádza. Zažili ste už východ alebo západ slnka v horách? Nie? A čo tak spojiť noc na horskej chate a zažiť pohľad na nočnú oblohu s miliónmi hviezd mliečnej cesty. Vrelo odporúčame.

 

 

Dolina siedmych prameňov

Skalné vráta, skalný útvar ktorý môžete vidieť aj z doliny, môžete na tejto trase obdivovať zblízka. Míňať pri tom budete nie len jeden horský prameň.

Trasa:

Tatranská kotlina – Chata Plesnivec – Dolina Kežmarskej Bielej vody

Túra pre menej náročných turistov aj celé rodiny. Začiatok celej trasy je v obci Tatranská Kotlina, kde sa nachádza aj jediná verejnosti sprístupnená jaskyňa v Belianskych Tatrách s rovnomenným názvom – Belianska jaskyňa. Z Tatranskej Kotliny sa dostanete značeným turistickým chodníkom k Chate Plesnivec (1290m n. m.), ktorá je jedinou verejnosti prístupnou horskou chatou v Belianskych Tatrách. Keď tam prídete, nezabudnite ochutnať ich lahodnú cesnačku.

 Od chaty môžeme obdivovať spomínaný impozantný skalný útvar – Skalné vráta alebo Bujačí vrch (1946m n. m.), ktorý tvorí záver doliny. Výstup k týmto impozantom však nie je povolený. Vrátiť sa môžete naspäť do Tatranskej Kotliny alebo pokračovať dolinou Kežmarskej Bielej vody. Turistika dolinou môže byť tiež zaujímavým zážitkom. Môžeme pozorovať rôzne endemity a objaviť nové jedinečné výhľady a scenérie. Jedinečnosť doliny dotvára aj mohutný pramenný systém, z ktorého vyteká potok Čierna voda, ktorý sa pri Strážkach vlieva do rieky Poprad.

 

 

Zadné meďodoly

Dolina uhlia, medi, kozorožcov a Muráňa.

Trasa:

Tatranská Javorina (modrá značka) / Tatranské Matliare (modrá značka, prechod cez Kopské sedlo) / Tatranská Kotlina (modrá značka, zelená značka, prechod cez Kopské sedlo)

Zadné Meďodoly sú súčasťou Javorovej doliny, ktorá tvorí hranicu medzi Belianskymi a Vysokými Tatrami a preteká ňou Meďodolský potok. Geologicky sa zaraďujú k Belianskym Tatrám a ich dominantami sú vrchy Muráň (1890 m n. m.), Havran (2152 m n. m.), Ždiarska vidla (2142 m n. m.). Práve Muráň je známy tým, že z každej strany má iný vzhľad. A prečo dolina medi a uhlia? V minulých storočiach sa tu vo veľkom ťažila meď a uhlie. A prečo dolina kozorožcov? Belianske Tatry si obľúbil aj veľmi mocný a bohatý pruský princ – Christian Kraft von Hohenlohe – tu v horách choval kozorožcov.

Pozývame Vás na jesennú prechádzku do Belianskych Tatier. Turistické chodníky sú otvorené ešte mesiac a zatiaľ nás teší priaznivé počasie. Ale ani nepriaznivé počasie nemusí byť problém. Ak už nevyjde počasie práve na deň, keď ste mali čas a plán navštíviť hory, riaďte sa radou zo Škandinávie. Neexistuje zlé počasie, iba zlé oblečenie. Preto je potrebné obliecť sapodľa predpovede a hor sa do hôr. Prípadne sa po túre, tiež podľa vzoru Severanov, vyberte zohriaťsa do sauny, kde sa snúbi relax a pokojné tóny, čo vám garantuje oddych na duši aj na tele.

 

 

Photo: Jozef Pitoňák, ephoto.sk/atlantel , travelguide.sk, kamnahory.sk