©2024 Uplift · Built with love by Swift Ideas using WordPress.

Zažite Babie leto v „živom skanzene“ Osturňa

Zažite Babie leto v „živom skanzene“ Osturňa
sep 18 Kristina Jakubova

Osturňa je jednou z najzaujímavejších zamagurských dedín. Je to jediná rusínska obec medzi goralskými, jediní gréckokatolíci medzi rímskokatolíkmi. Zamagurie je bohatý región na spoznávanie. Vedeli ste, že sa nachádza v ochrannom pásme Pieninského národného parku? 

Osurňa. Obec, ktorá bola v r. 1997 bola vyhlásená ako pamiatková rezervácia ľudovej architektúry? Domáci obyvatelia aj v súčasnosti dodržiavajú mnohé zvyky a tradície, čím si ctia prácu svojich predkov. Čaro obce spočíva v jej obklopení prírodou, kopcami, horami, lúkami či pasienkami. Poloha uprostred prírody prirodzene ovplyvnilaaj spôsob života ľudí, ktorí dodnes žijú v súlade s ňou. Poďte spolu s nami odhaliť čaro Osturne, najdlhšej obce na Slovensku, ktorá sa nachádza neďaleko celoročného horského strediska Bachledka Ski & SunChodníka korunami stromov.

Do malebnej a rázovitej zamagurskej dediny sa vyberieme z ďalšieho klenotu Slovenska – obce Ždiar. Ždiar ponúka mnoho atrakcií, ktoré môžete navštíviť spolu s celou rodinou počas víkendu či na viac dní. Je tu naozaj čo obdivovať a objavovať. Ubytovanie si zarezervujte vopred v jednom z mnohých ubytovacích zariadení.

Keď už máte ubytovanie zabezpečené, môžeme začať plánovať výlety do okolia. Dnes sa vyberieme do spomínanej obce Osturňa. Preferujete bicykel, alebo sa radšej prechádzate? Ak ste športovo zdatní, pocíťte vietor vo svojich vlasoch a zatrénujte si celá rodina na bicykli. Využiť môžete rôzne trasy s rôznym stupňom obtiažnosti.

Do Osturne pešo Na výlet sa môžete vybrať s celou rodinou. Trasa je stredne náročná s malým prevýšením. Dôležité je ale vedieť, že ide o celodennú túru, rezervujte si nejakých 7 hodín. Pri balení preto myslíte nato, aby ste mali dostatok pitnej vody a aj nejaké jedlo. Sebe aj Vašim deťom určite obujte turistickú obuv. Pribaľte si aj pršiplášť, keďže máme jeseň, prípadne si oblečte nepremokavú vrchnú vrstvu oblečenia. Dáždnik sa z bezpečnostných dôvodov do hôr neodporúča. Sme už zbalení a nachystaní? Môžeme vyraziť. Túru začneme v Ždiari, na zastávke SAD, parkovisko. Odtiaľ  budeme pokračovať dobre vyznačenou turistickou značkou na vrch Magurka. Práve máme za sebou najvyššie prevýšenie, nachádzame sa vo výške 1193m.n.m. Za kopcom sa už nachádzame na osturnianskej strane a turistické značky tu treba sledovať pozornejšie. Táto túra je jedinečná aj tým, že cestou prechádzame okolo Osturnianskeho jazera, kde si môžeme zo svojich zásob urobiť aj piknik. Od jazera pokračujeme ďalej po značke, z nadmorskej výšky nám bude pomaly ubúdať až sa nakoniec dostaneme do spomínanej Osturne.

Do Osturne bicyklom. Trasu predstavuje vyasfaltovaný cyklochodník, ktorý sa začína kúsok za Ždiarom, na križovatke cesty 1.triedy č. 67 a lesnej cesty. Následne, po odbočení z hlavnej cesty, vás na trase čaká prevýšenie, ale aj klesanie, a to až do malebnej obce Osturňa. Na výlet si môžete vyhradiť celý deň. Budete mať tak dostatok času aj na prípadné prestávky. Vďaka dôslednému plánovaniu si užijete pohodlný a pokojný výlet, a tiež budete mať viac času na kochanie sa nádhernými výhľadmi. S prestávkami tento výlet zvládne skutočne celá rodina. Ak máte malé deti,  cesta ponúka po úplnej rekonštrukcii aj využitie detských vozíkov, ktoré si pripojíte na váš bicykel. Najzdatnejší cyklisti si  môžu cyklotrasu predĺžiť až do Spišských Hanušoviec, prípadne až po Spišskú Belú a do Ždiaru sa vrátiť po cyklotrase Spišská Belá – Ždiar.

Akokoľvek ste sa rozhodli prísť do Osturne, vychutnajte si túto malebnú dedinku, nazývanú aj „živý skanzen“. Tento názov získala z dôvodu, že na jej území sa nachádza až 157 pamiatkovo chránených objektov – dreveníc, z ktorých niektoré sú obývané dodnes. Pozemky boli zvyčajne zastavané tak, že v prednej časti dvora sa nachádzal drevený zrubový dom so sedlovou strechou krytou drevenými šindľami – gontami. V zadnej časti pozemku sa nachádzala stodola s maštaľou. Počas najväčších kresťanských či svetských sviatkov môžete stretnúť tunajších obyvateľov oblečených v typickom ľudovom goralskom kroji. Ide nielen o tradíciu, ale aj o prejav úcty predkom. Skúste ochutnať tradičné jedlo regiónu – moskoľ – opečený posúch s roztopeným maslom, či bryndzovou nátierkou, alebo zemiaky či slaninu. Možno zistíte, že nie je zemiak ako zemiak a nie je slanina ako slanina. Možno tu, z prostredia pasienkov a krásnych výhľadov na Belianske Tatry, budú mať tieto tradičné suroviny pracujúceho rusínskeho ľudu inú chuť. A vy si tak tento región zamilujete ešte viac. Pretože láska ide cez žalúdok.

                        

A jedna zaujímavosť na záver…. Práve v tejto obci sa pri nakrúcaní filmu Noční jazdci dala dohromady jedna z najznámejších hereckých dvojíc, Radek Brzobohatý a Hana Gregorová. Drevenica, v ktorej sa tento príbeh odohrával je označená informačnou tabuľou a nachádza sa tesne pri odbočke do Ždiaru.

Už plánujete výlet do Osturne? 🙂

 

foto: Jozef Pitoňák, podiac.cc

Verified by MonsterInsights