©2025 Uplift · Built with love by Swift Ideas using WordPress.

Región Severný Spiš – región s bohatým kultúrnym dedičstvom

Región Severný Spiš – región s bohatým kultúrnym dedičstvom
nov 6 Kristina Jakubova

V poslednom článku sme si predstavili prírodné bohatstvo regiónu severný Spiš. Tento región je však nesmierne bohatý po viacerých stránkach. Dnes si priblížime jeho kultúrne a historické dedičstvo. Vedeli ste, že sa tu nachádzajú pamiatky zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO? Poďme spoznať históriu regiónu, v ktorom sa nachádza aj stredisko Bachledka Ski&Sun ešte predtým, než nám začne obľúbená zima a jej radovánky.

Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia

Začneme jedným z najkrajších historických miest na Slovensku – mestom Levoča. Práve toto mesto je spolu s pamiatkami okolia zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Obdivovať tu môžete stredoveké obdĺžnikové námestie, ktoré patrí k najväčším v Európe, vyše 60 meštianskych domov a námestie, ktoré obklopuje takmer kompletne zachovaný hradobný systém. Klenotom je Bazilika sv. Jakuba s najvyšším dreveným gotickým oltárom na svete (18,62m) a tiež známy oltár Majstra Pavla zhotovený z lipového dreva začiatkom 16.stor. Oficiálny zápis názvu celej lokality UNESCO na Spiši znie ´Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia´. Levoča a Dielo Majstra Pavla boli do zápisu dopísané v roku 2009. Dovtedy zápis od roku 1993 spomínal Spišskú Kapitulu, Spišský hrad, Spišské podhradie, Kostol Ducha Svätého v Žehre, chránené travertínové územie Dreveník a travertínovú kopu s vyvierajúcim minerálnym prameňom – Sivá brada. Práve na tomto mieste máte možnosť sledovať vznik travertínu naživo. Blízko Sivej brady sa nachádza obľúbený Spišský salaš, kde okrem tradičnej slovenskej kuchyne môžete spolu s deťmi obdivovať drevorezby miestnych umelcov. Možno málo známa turistická oblasť, ale rozhodne hodná návštevy. Spoznávanie kultúry môžete spojiť s prechádzkou na Spišský hrad, ktorý je najväčšou zrúcaninou v strednej Európe. Z neho máte možnosť sa prejsť na spomínaný travertínový Dreveník, ktorý je obľúbeným miestom pre horolezcov. Na vrchol sa viete dostať ale aj po vlastných a užívať si tak výhľady na hrad a okolie s malými dedinkami. Jednou z nich je aj obec Hodkovce, kde sa nachádza barokový kaštieľ so zaujímavým francúzskym parkom.

Objavovanie tejto oblasti môžete spojiť a prejsť sa tak nenáročnou túrou, ktorá trvá zhruba 3hod 15min. Turistická trasa je dobre značkovaná a je zároveň aj náučným chodníkom. Trasa: Sivá brada – Spišská Kapitula – Spišské Podhradie – Spišský hrad – Dreveník – Žehra. Časť regiónu je dokonca súčasťou gotickej cesty (http://www.gothicroute.sk/), ktorá je kultúrno – poznávacia cesta so značenými cestnými značkami a jednotlivé pamiatky majú osadené informačné tabule.

Pre aktívnych môžete využiť možnosť zabicyklovať si v Levočských vrchoch, či v lete sa okúpať v Bio kúpalisku. A aby toho nebolo málo, načerpať tu môžete aj duchovnú energiu na Mariánskej hore, ktorá je pútnickým miestom.

 

Mesto Kežmarok a okolie

Ďalšie mesto je Kežmarok – malé tatranské mestečko, ktoré dýcha stredovekou atmosférou. V Kežmarku môžeme obdivovať mestský hrad z roku 1463, a v ktorého interiéri nájdeme expozície dokumentujúce vývoj mesta od vzniku až po 30.roky 20.stor. V meste nájdeme aj dve národné kultúrne pamiatky. Evanjelické lýceum s najväčšou školskou knižnicou v strednej Európe, kde ukončil svoje stredoškolské štúdia v roku 1870 známy Pavol Országh Hviezdoslav. Unikát je drevený evanjelický artikulárny kostol z 18.stor. so zápisom v zozname UNESCO. Obdivovať tu môžeme mohutnú maľovanú klenbu a vďaka výborným akustickým podmienkam sa tu konajú rôzne koncerty. Za návštevu stojí aj Bazilika sv. Kríža, ktorej najstaršie kamenné časti siahajú až do pol. 13. stor. a renesančná zvonica z r. 1591, ktorá je považovaná za najkrajšiu spišskú kampanilu. Milovníkom histórie sa odporúčame prejsť po najstaršej uličke v Kežmarku – Starý trh, ktorej klenotom sú typické spišské remeselné domy, za ktorými sa nachádza torzo mestského opevnenia. Zaujímavým je dom č.39, kde sa schádzali študenti spolku Morho!, a ktorí boli za svoje presvedčenie vylúčení zo všetkých uhorských škôl.

Okolie Kežmarku tiež ponúka rôzne možnosti pre aktívnych zanietencov. Cyklochodníky z Kežmarku vedú do neďalekej obce Vrbov s termálnym kúpaliskom s liečivou vodou. Ďalší cyklochodník vedie ku vodnej nádrži Zlatná, ktorá predstavuje obľúbenú oddychovú zónu. Po ceste môžete navštíviť aj Ranč Čajka, kde sa môžete naučiť jazdiť na koni, povoziť na voze, či v zime dokonca aj na saniach. Cyklochodník, ktorým sa dostanete ku Zlatnej, je hlavnou cyklotrasou na smer do Bachledovej doliny a Ždiaru. O tejto cyklotrase, ktorá ponúka oddychovú pauzu aj na Belianskom rybníku sa môžete dočítať v našom článku o cyklotrasách v okolí Bachledovej doliny (prelink).

 

Vyberte sa s Vašimi deťmi spoznať región bohatý na históriu a spestrite si to o športové aktivity a zážitky pre celú rodinu.

 

foto: vypadni.sk, kezmarok.com, sprievodcaposlovensku.com,

 

Verified by MonsterInsights