©2024 Uplift · Built with love by Swift Ideas using WordPress.

Región Severný Spiš – región s bohatým prírodným dedičstvom

Región Severný Spiš – región s bohatým prírodným dedičstvom
okt 22 Kristina Jakubova

Región Severný Spiš – región s bohatým prírodným dedičstvom

                Slovensko sa hrdí mnohými prírodnými, kultúrnymi či historickými pamiatkami. Zo všetkých slovenských regiónov má práve Severný Spiš najširšiu škálu toho, čo môže ponúknuť. Dnes sa dozvieme niečo viac o prírodnom dedičstve v regióne.Vedeli ste, že sa tu nachádza Cesta minerálnych prameňov? Poďme ich spolu spoznať a výlet doplniť o ďalšieatrakcie, ktoré sa nachádzajú v ich blízkosti.

Cesta minerálnych prameňov

V regióne sa nachádza mnoho liečivých prameňov a tak vznikol projekt, ktorý realizuje OOCR Severný Spiš. Za cieľ má sprístupniť a informovať o mnohých liečivých prírodných prameňoch v regióne, o ktorých vedia často iba domáci. Liečivé prírodné pramene však predstavujú jedinečné prírodné bohatstvo. Projekt má za cieľ nielen informovať, ale aj skultúrniť okolie jednotlivých prameňov a propagovať tak hodnotu liečivých prameňov domácim ale aj zahraničným turistom apodporiť tým cestovný ruch v regióne. V rámci projektu má byť vytvorený náučný turistický chodník s budúcou možnosťou využitia na cyklotrasu zvanú„Cesta minerálnych prameňov“. Projekt predstavuje turistickú trasu spájajúcu 12 minerálnych prameňov o dĺžke 100 kilometrov.  Vyberte sa na výlet do regiónu, ochutnajte prírodu, spoznajte jednotlivé pramene a svoju návštevu spojte s ďalšími atrakciami regiónu.

Minerálny prameň v Pieninskom národnom parku

PrameňSmerdžonka sa nachádza priamo v Kúpeľoch Červený Kláštor a jeho liečivé účinky boli známe  kamaldulským a neskôr aj kartuziánskym mníchom už od 14.storočia. Odporúčali ho piť pri nechutenstve a problémoch tráviaceho traktu, ale pomáha aj pri ďalších zdravotných problémoch.Keď už budete v Červenom Kláštore, využite jesenné slnečné lúče na prechádzku v Pieninskom národnom parku popri Dunajci a nechajte sa pasovať za Gorala na chate Pieniny. Pri prameni Smerdžonkasa nachádzajú známe klimatické kúpele, obnovené v roku 2010.

Stará Ľubovňa a okolité pramene

Neďaleko Starej Ľubovne sa nachádza dedinka Bajerovce s vodou bohatou na síru, magnézium a horčík, ktoré majú pozitívny vplyv na trávenie a reumatizmus. V bližšom okolí Starej Ľubovne odporúčame navštíviť prameň Andrej v Ľubovnianskych Kúpeľoch, ktorý obsahuje najviac prírodného horčíka  na Slovensku. Horčík pôsobí blahodarne na srdce a svalovú sústavu.

Medzi jednotlivými prameňmi si môžete urobiť pauzu a navštíviť Ľubovniansky hrad. Renesančná pevnosť nad údolím rieky Poprad mala strategický význam pre ochranu soľnej cesty, a tak bol hrad miestom stretávania sa kráľov, ale aj miestom, kde boli ukryté poľské korunovačné klenoty. Hrad ponúka mnoho atrakcií pre celú rodinu, a pretoodporúčame vyhradiť si väčšiu časť dňa, nielen návšteve samotného hradu, ale aj skanzenu, ktorý sa rozkladá priamo pod hradom a je plný ľudových stavieb z okolia. Viete ako žili rodiny kedysi? Koľko ľudí spalo v jednej miestnosti a ako prebiehala hygiena? Určite to budú zaujímavé zistenia nielen pre Vás, ale aj pre Vaše deti.Malých chlapcov bude špeciálne zaujímať Vojenská expozícia Michala Strenka či stredoveký vojenský tábor, ktorý predstavuje život vojakov v 16.storočí. Potom, ako sa najete v miestnej reštaurácii priamo v skanzene, môžete sa vybrať na krátku prechádzku pre celú rodinu na Oslí vrch, ktorého trasa trvá asihodinu.
Pre skúsených horských cyklistov a nadšencov adrenalínu sa tu nachádzajú singletraily pod názvom Cyklostopy.

Hniezdne a  okolité pramene

Iba 5 km za Starou Ľubovňou je obec Hniezdne s ďalším minerálnym prameňom -Švabľovka.Prameň so slabo mineralizovanou vodou s obsahom predovšetkým síry, bol v 19.storočí základom pre vznik vaňových kúpeľov. Kúpele s 15 vaňami, ktoré poskytovali jednoduché, ale účinné liečebné kúry pri reumatických chorobách však počas 2.sv. vojny zanikli a už sa nikdy neobnovili.

V Hniezdnom si odporúčame spestriť program vNestville parku s expozíciou tradičných remesiel spojenou s prezentáciou liehovarníctva. Pre milovníkov čokolády sa tu nachádza príjemný priestor čokolatérie, kde môžete ochutnať jedinečnú chuť kvalitnej čokolády a domov si so sebou odniesť rôzne pralinky, jablko v čokoláde, pre najmenších čokoládové lízanky a ďalšie.Za Hniezdnym je ďalšia dedina s prameňom bohatým na prírodné minerály. Obec Forbasy a jej prameňŠčava vhodným na pitné kúry zamerané na očistenie a prepláchnutie organizmu a pri chorobách pečene a pankreasu. Neďaleká obec Lacková má Prameň pod Kalváriou.O tomto nenápadnom prameni, ktorého liečebné účinky napomáhajúpri liečbenechutenstva, nedostatku vápnika, chronických zápalov dýchacích ciest, obličiek a močovodov vie len málokto.Lásky a Prameň zabudnutia nájdete v Kúpeľoch Vyšné Ružbachy. Sú to pramene, ktoré obsahujú uhľovodíkovú, vápenato-magnéziovú, uhličitú a stredne mineralizovanú vodu so širokým využitím pri liečbe rôznych chorôb.

Pokoj na duši v Litmanovej a Sulinka pre Sissi

Okrem fyzického zdravia môžete v prírodnom minerálnom prameni nájsť aj pokoj na duši, a to v pútnickom mieste na hore Zvirpri Litmanovej, kde sa nachádza Prameň sv. Jána Krstiteľa. Prameň Medzi ďalšie pramene Cesty minerálnych prameňov patria aj prameň Ščava v Legnave a Hraničnom.Všetky tieto málo známe prírodné pramene sú nenahraditeľné svojím liečivým účinkom, ktorý nám ponúkajú nepretržite a zadarmo. Jeden z prameňov však poznáme asi všetci. Minerálny prameň, ktorého voda sa pred 1.sv. vojnou vyvážala aj do zahraničia, sa nachádza v Sulíne a nazýva saSulinka. Zaujímavosťou tohto prameňa je, že vďaka jeho jedinečným vlastnostiam a kvalite si ho nechávala dovážať aj samotná rakúska cisárovná Sissi, ktorej podobizeň je aj dodnes na etiketách minerálnej vody s rovnomenným názvom Sulinka.

Takýto výlet bohatý na rôzne zážitky sa oplatí naplánovať na viacero dní. Ubytovať sa pritom viete v jednom z mnohých ubytovacích zariadení v goralskom či rusínskom prostredí (link), odkiaľ máte celý región s jeho možnosťami na výlet a atrakciami na skok. Čo však stojí za to, aby ste tento región navštívili? No predsa výhľady na hrebeň Belianskych Tatier, ostré vápence Troch korún či hustých lesy Ľubovnianskej pahorkatiny. Stačí po zobudení sa otvoriť okno a ranná káva bude s takýmto výhľadom magickým momentom dňa. Majestátne vrcholy hôr, ktoré už jeseni bývajú  posýpané prvým snehom.

 

foto: slovakia.travel, unsplash

Verified by MonsterInsights