©2024 Uplift · Built with love by Swift Ideas using WordPress.

Bachledka na dvoch kolesách II. (Rady a tipy)

Bachledka na dvoch kolesách II. (Rady a tipy)
24 júna Jakub Silha

V poslednom blogu sme sa dozvedeli aké sú možnosti dostať sa k nám na bicykli. A hlavne, ak už máte nejaké tie kilometre v nohách, tak po príchode do strediska Bachledka Ski & Sun Vás, aj Vaše bicykle vyvezieme pohodlne 10-miestnou lanovkou na vrch Spišskej Magury. Na hrebeni sa už rozhodujete Vy, či bude vaše výletné dobrodružstvo pokračovať vtáčími výhľadmi na okolitú prírodu z Chodníka korunami stromov alebo si vyberiete nejaké iné naše atrakcie. Dnes sa dozvieme ako byť dobre pripravený na cyklovýlet.

  1. OBLEČENIE

Posledné dni si už užívame intenzívne slnečné lúče a  už menej  náhle letné búrky, ktoré k tomu patria. Takéto zmeny počasia sú v tomto období veľmi časté a horské prostredie ich nepredvídateľnosť len znásobuje. Správne sa obliecť je základ aj pri rodinných cyklotúrach, aj pri adrenalínovom lesnom bicyklovaní, ale aj pri mestskej jazde na bicykli. Oplatí sa dodržiavať vrstvenie ako pri klasickej turistike a používať funkčné materiály. Funkčnosť oblečenia, to sú predovšetkým tri základné vlastnosti: priedušnosť, vodeodolnosť, a vetruvzdornosť. Každá vrstva má mať svoje vlastnosti, ale jednotlivé vrstvy, to je už téma sama o seba. Dôležité je však poznať materiály a zvoliť také, ktoré udržujú naše telo v optimálnej teplote, nezávisle od náročnosti činnosti, ktorú vykonávame. To znamená, že oblečenie má byť priedušné, odvádzať vlhkosť tela von, ale zároveň zabraňovať chladu a vlhkosti dostať sa k telu. Oblečenie si treba teda vyberať dôsledne, pretože práve správne oblečenie zaistí, že sa náš organizmus neprehreje ani nepodchladí. Jeden z funkčných materiálov je aj merino vlna alebo materiál Deltapeak, ktorý sa využíva aj v Zajo oblečení. Takisto platí pravidlo „radšej viac ako menej“. Pribaľte si preto oblečenie aj na prezlečenie, nepremokavú vrstvu s kapucňou, nepremokavé návleky na topánky a nepremokavé nohavice. A hlavne pamätajte, všetko funkčné.

  1. DOPLNKY

„Čo keď dostanem defekt? To radšej ani nejdem na bicykel“. Zabudnite na výhovorky, riešenie sa dá vždy nájsť. K základnej výbave na servis pri cykloturistike patrí malá sada na opravu defektov,  dva háky na stiahnutie a natiahnutie gumy späť na koleso a pumpa. Prípadne si pribaľte novú dušu potrebnej veľkosti, a tú deravú za ňu len vymeníte. To je tá filozofia dnešnej doby, radšej vymeniť ako opraviť. Ale v tomto prípade je to naozaj efektívnejšie a zalepiť ju môžete, až keď sa vrátite domov. Samozrejme, pravidlo pravidiel je prilba. Vždy a všetci. Keď sa Vám zdá, že Vám nedrží dobre, dajte si pod ňu funkčnú čelenku alebo čiapku. Veľmi dôležité je pribaliť si aj opaľovací krém. Ďalej okuliare, ktoré môžu byť cyklistické, ale nemusia. Dôležité je, aby chránili oči od silného slnka, teda aby mali UV filter, prípadne boli aj polarizačné. Od mušiek Vás však ochránia aj tie najobyčajnejšie.  Muška v oku môže byť pri jazde veľmi nebezpečná. Možno pre niekoho detail, ale majú dôležitú úlohu – reflexné prvky. Na hlavných cestách treba nosiť aj reflexné vesty. Osvetlenie je nielen nevyhnutnosť, ale aj povinnosť zo zákona. Vpredu biele svetlo, vzadu červené. Ďalší doplnok sú rukavice. Nebudú sa Vám šmýkať spotené ruky na riadidlách a tiež Vás ochránia pred nepríjemnými odermi. Dajú sa zakúpiť aj s gélovou výplňou.

  1. Cyklovýlet s deťmi

Veľký pomocník pre rodinné dobrodružstvá je detský vozík (napr. od značky Thule), ktorý sa dá prispôsobiť aj na cyklistické potreby, ale aj ako športový kočiar. Vyrábajú sa aj dvojmiestne. Pobyt v prírode si tak môžete užívať spoločne s vašimi ratolesťami. Manipulácia s takýmito cyklo vozíkmi je naozaj jednoduchá, o systéme pripevnenia k bicyklu Vám poradia v nákupných  predajniach. Veľmi praktickým pomocníkom sú aj cyklo brašne. Pri nich treba tiež myslieť nato, ako ich prichytiť na bicykel. Značky sú rôzne, a všetky majú nejaký systém pripevnenia. Odporúčame zakúpiť rovno nepremokavú verziu.

  1. Pitný režim

Ak je niečo dôležité aspoň tak ako prilba, je to práve pitný režim. Fľašu s vodou môžete mať aj v klasickom držiaku na fľašu priamo na ráme bicykla, Prípadne si môžete zakúpiť športový ruksak s objemom 2-5 litra, kde sa Vám zmestí aquabag (gumená banka na vodu s vývodnou hadičkou). Je to veľmi praktické, ide o ľahký športový ruksak a hadička je akurát dlhá, aby ste sa kedykoľvek bez problémov mohli napiť.

Keď už vieme trasu a nejaké základné informácie k dobrej príprave na cykovýlet, tak ešte posledná rada pred odchodom. Počas horúcich letných dní je lepšie vyraziť skôr zrána, kedy teploty nie sú ešte také vysoké. O bezpečnostných prvkoch sme si už napísali, ale veľmi dôležité je zároveň rešpektovať cestnú premávku a jej pravidlá a bicyklovať zodpovedne. A nakoniec, po návrate domov, myslite aj na regeneráciu svalov.

 

PS: malý ťahák, čo si zbaliť:

krátke nohavice a tričko z funkčného materiálu, funkčná  mikina, ktorá navyše zrána alebo zvečera aj zahreje, priedušnú, nepremokavú a vetruodolnú vetrovku, na sebe mať reflexné prvky, samozrejme prilba, malý servis na opravy s pumpou a voda

Verified by MonsterInsights