©2022 Uplift · Built with love by Swift Ideas using WordPress.

Dovolenkujte inak a objavte Zamagurie

Dovolenkujte inak a objavte Zamagurie
19 júla Kristina Jakubova

V dnešnom článku sa pozrieme na ďalšiu časť regiónu Severného Spiša. Po tom ako sme objavovali Ždiar a jeho okolie, dnes odkryjeme poklady Zamaguria. Ďalší z bohatých regiónov na zážitky, kde sa môžete vybrať na najbližší spoločný rodinný výlet. Kraj, kde pastierske remeslo stále žije, kde bryndza chutí inak, kde sa môžete zahrať na lovcov zážitkov, obdivovať ľudovú architektúru, či poodhaliť históriu hlaholiky.

Jezersko

Výlet začneme v dedine, ktorú spája so strediskom Bachledka Ski & Sun jedna z troch dolín. Z Jezerska sa môžete prejsť na Jezerské jazero a pokračovať značeným chodníkom na hrebeň Spišskej Magury, kde sa môžete zahrať na spomínaných lovcov zážitkov. Alebo zvoľte druhú možnosť a vyvezte sa aj s bicyklami 10-miestnou gondolou Bachledka a užite si zjazd lesnou cestou až do Jezerska. Obec, ktorá predstavuje príjemné miesto aj na ubytovanie a odkiaľ môžete začínať rôzne výlety. Zažijete tu pokojnú, čistú prírodu, výhľady na pasúce sa ovce a mnoho neopakovateľných momentov s celou rodinou. Nachádza sa tu aj Penzión SKI Jezersko, ktorý je kompletne zrekonštruovaný. Večer, keď už deti spia, si môžu rodičia aj so starými rodičmi oddýchnuť v príjemnom wellness centre spomínaného penziónu. Ďalšie ubytovacie zariadenia si môžete pozrieť tu. Alebo by ste chceli niečo dobrodružnejšie? Autentickejšie? Nachádza sa tu niekoľko menších drevených chát či chalúp. Dokonca, miestni ubytovávajú aj v pôvodných dreveniciach s maľovanými ľudovými vzormi. Mnohé ubytovania sú prispôsobené aj pre rodiny s deťmi. Tak hor sa, niečo si zarezervovať!

Červený Kláštor

Ďalšia dedinka v regióne, ktorá má čo ponúknuť a nachádza sa priamo v Pieninskom národnom parku. Krásy miestnej prírody môžete zažiť na bicykli, pešou prechádzkou popri Dunajci alebo priamo z rieky Dunajec, kedy je možnosť splavovať sa na drevených pltiach. Tí, čo majú radi adrenalín, si môžu zapožičať raft.

Okrem tohto zážitku sa v Červenom Kláštore nachádza aj Múzeum Červený Kláštor, ktoré približuje históriu a kláštorný život rehoľných radov, vzácne pamiatky celého regiónu a aj životné dielo slávneho „lietajúceho“ Cypriána.

Osturňa

Jednou z mála dediniek, ktoré sa nachádzajú v ochrannom pásme národného parku – rusínska obec Osturňa. Okrem iného ide o jednu z najdlhších dedín, lazy siahajú až do dĺžky ôsmich kilometrov. Výnimočná je nielen tým, že je v prostredí Pieninského národného parku, ale aj tým, že ide o pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry, vyhlásenú v roku 1797. Súčasťou tohto kultúrneho dedičstva je až 157 pamiatkovo chránených objektov – dreveníc, z ktorých niektoré  sú obývané dodnes. Navštíviť sa oplatí aj gréckokatolícky chrám sv. Michala Archanjela, ktorého súčasťou interiéru sú tri národné kultúrne pamiatky, či drevená a murovaná kaplnka. Z prírodného bohatstva môžete navštíviť Veľké Osturnianske jazero a Malé jazero. Ak ste aktívna rodina, tak Vás poteší správa, že sa v obci nachádza turistický chodník a cyklotrasa až do Poľska  alebo do slovenskej obce Ždiar.

Malá Franková

Ďalším klenotom regiónu v podobe obce je Malá Franková – najvyššie položená zamagurská obec – 750m.n.m. Jedinečností sa v tejto obci nachádza hneď niekoľko. Zaujímajú Vás dejiny a história? Za návštevu potom stojí múzeum hlaholiky – Ogrod sv. Sedmopočetníkov. V múzeu sa dozviete o dejinách prvého slovanského písma – hlaholiky, ale aj zaujímavosti o živote sv. Cyrila, Metoda a ich učeníkov. V areáli múzea sú drevené sochy Cyrila a Metoda, ale aj najmenší drevený vysvätený kostolík na Slovensku. Večer je zaujímavosťou 8m vysoký drevený osvetlený kríž na neďalekom kopci.

 Niedzica

Aby ste si dovolenku užili všetci, aj malí aj rodičia,  prípadne starí rodičia, treba myslieť aj na relax. Radi sa kúpete? Tento bohatý región siaha aj za hranice, kde nájdete stredoveký romantický zámok Niedzica s prírodným kúpaním v miestnej priehrade. Príjemné  miesto, kde si vychutnať na brehu priehrady spoločný piknik a schladiť sa v prírodnom kúpalisku.

                Niekto raz povedal, že cestovanie je jediná vec, ktorú si môžeš kúpiť a urobí ťa bohatším. Tak toto presne o cestovaní platí! Bohatší na duchu, bohatší o nové gastro zážitky, bohatší o informácie z dejín, bohatší o nové adrenalínové zážitky. Jednoducho bohatší. Zoberte svoju rodinu a vyrazte spoznávať spolu slovenské zákutia bohaté na zážitky, históriu, či prírodné bohatstvá. Príroda a cestovanie Vám dajú nakoniec ešte oveľa viac, vnútorný pokoj a zapojenie všetkých zmyslov. A po tom občas predsa všetci  túžime, nie?