©2024 Uplift · Built with love by Swift Ideas using WordPress.

Kedy začať učiť deti lyžovať?

Kedy začať učiť deti lyžovať?
jan 13 Kristina Jakubova

Venovať sa svojim deťom naplno od malička je soľ nad zlato, a tento čas sa nám v budúcnosti vráti mnohonásobne. Veľa rodičov si to uvedomuje a okrem času, ktorý im sami venujú, snažia sa svojich najmenších zapájať do rôznych športov a aktivít. Jeden z najobľúbenejších zimných športov je lyžovanie. Kedy je však ten správny čas začať detí učiť lyžovať? Mám ho učiť ja, alebo si radšej zaplatiť školeného inštruktora? Možno si práve aj Vy kladiete tieto otázky. Ak plánujete zimnú dovolenku v našom stredisku a máte doma detí, ktoré ešte nestáli na lyžiach, prečítajte si kedy, ako a na čo nezabudnúť v najbližšom článku. Bližšie informácie o Gorgyho lyžiarskej škole, ktorá sa nachádza na hrebeni Spišskej Magury v goraskom stredisku Bachledka Ski & Sun nájdte aj tu.

Kedy začať s výučbou

Pri otázke kedy začať dieťa učiť lyžovať sa sami seba opýtajte, či je vaše dieťa už fyzicky aj psychicky toho schopné. Má dostatočnú motoriku? Vie sa už bicyklovať? Korčuľovať? Urobí kotúľ? Chodí s Vami na pešie výlety? Vie sa sústrediť? Chápe, že sa lyžuje, čo je to lyžovanie a prečo to má robiť? Deti sa vyvíjajú rôzne, a preto si treba zodpovedať základné otázky a brať ohľad na úroveň dieťaťa, aby sa náhodou nestalo, že budete naňho tlačiť. Dieťa, u ktorého je motorický vývoj pomalší, bude mať zo začiatku väčší problém s koordináciou, rovnováhou, či obratnosťou, a preto si radšej počkajte ešte jeden rok. Všeobecne však platí, že začať s výukou lyžovania môžete už kolo tretieho roku.

Dĺžka lekcie

Ak sa rozhodnete pre lyžiarsku školu, zvážiť treba aj otázku, či dieťa zvládne byť bez rodiča, a ako dlho. Štandardná dĺžka prvých lekcií je hodina, maximálne dve denne. Výdrž dieťaťa je v tomto veku kratšia, nohy majú ešte slabé, lyžiarky sa im zdajú tvrdé, lyže ťažké, rýchlo sa  unavia a ani pozornosť dlho neudržia. Odporúča sa začať podľa možností ráno, minimálne určite doobeda, kým detí ešte majú energiu. Prestávky nie sú v tomto rípade strata času, pri malých deťoch majú svoje opodstatnenie. Doprajte im krátke pauzy, teplý čaj, pomasírujte nôžky, prípadne ich skúste „rozptýliť“ aj niečím iným. V lyžiarských školách sú na to vybavení rôznymi metodickými pomôckami, ktoré pomáhajú učiť hravo a rýchlejšie, skratka škola hrou. Aj metodiku výuky treba vedieť prispôsobiť každému dieťaťu individuálne a rešpektovať jeho úroveň zdatnosti, ale aj jeho záujmu. Opäť platí pravidlo, že ak vidíme, že dieťa to nebaví, radšej počkať ešte jeden rok.

Prvýkrát na lyžiach – ťapkanie na svahu, či lyžovanie? Ja či inštruktor?

Prvý kontakt s lyžami vyzerá u najmenších deti ako ťapkanie na snehu, v respektíve sa iba spúšťajú veľmi miernym kopčekom rovno dole. Rozhodujete sa, či naučiť dieťa lyžovať sami, alebo ho dať školenému inštruktorovi? Chcete si užiť jeho prvé chvíle na lyžiach radšej vy ako ho zveriť cudzej osobe? Chcete si vychutnať chvíle, keď sa vaše dieťa v niečom zlepšuje vďaka vašej pomoci? Sledovali ste iných inštruktorov počas lekcie, a zdalo sa Vám, že deti sa len tak hrajú a nič sa neučia? Najskôr ste si pomysleli, že veď toto zvládnete aj sami a nemusíte platiť (často) veľa peňazí. Ale opak je pravdou. Vzniká tu aj otázka autority. Niektoré deti majú tendenciu vymýšľať pri vlastných rodičoch, ale keď sú zverené cudzej osobe, dovolia si menej a progres je tak efektívnejší a rýchlejší. A pravda tiež je, že deti sa práve aj pri takom „ťapkaní“ naučia veľa, pretože inštruktori sú školení a ovládajú správnu metodiku a postup výučby. A treba myslieť na to, že dieťa si má lyžovanie obľúbiť, a preto je potrebná osoba, ktorá to pojme formou škola hrou a bude mať s nimi trpezlivosť. A práve potrebné nervy majú inštruktori už vycvičené. Akoby nie, keď denne učia aj 3-4 deti, ktorým s úsmevom stokrát zopakujú špičky sa majú radi – držíme ich spolu, ale päty ďaleko od seba, tie sa pohádali, a dieťa aj tak stoprvýkrát lyže roztiahne od seba a spadne. Ale čaro celej práce inštruktora je moment, keď dieťa zrazu zabrzdí. Nefalšovaná radosť na oboch stranách a dieťa plné novej motivácie ďalej sa zlepšovať a po pár lekciách už spolu robia oblúčiky okolo farebných rozprávkových postavičiek.

Ak však predsa chcete byť súčasťou tohto procesu, skombinujte to. Ak máte vlasnú výstroj, vyskúšjte ju už doma na koberci, nech si dieťa vyskúša, aké je to mať na nohách lyže a „tvrdú“ topánku. Rozhodne však v stredisku zverte svoje dieťa najprv inštruktorovi, nech si on „odskáče“ prvé momenty s dieťaťom, kým si zvykne na výstroj, a navyše ako vraví aj vedúci našej Gorgyho lyžiarskej školy: „správne základy a správny lyžiarsky postoj sú nielen u najmenších to najdôležitejšie“. Až neskôr si s ním skúste pojazdiť trochu aj vy. Dôležité je, aby sa dieťa hneď od začiatku naučilo správne základy, lebo odstraňovať (rokmi) naučené chyby, to chce ešte vyšší level trpezlivosti a to aj na strane žiaka, a je to navyše dlhý proces. Po prvých 2-3 lekciách si zistite u inštruktora úroveň dieťaťa a skúste s ním trénovať trochu aj vy sami. Ďalší deň ho zase dajte do lyžiarskej školy, kde sa rôznymi cvikmi naučí nové veci, potom s nim trochu potrénujte aj vy a tak dookola, až si budete 100% istí, že má lyže pod kontrolou a skúste si s ním aj prvú modrú zjazdovku.

Výstroj a výbava. Načo nezabudnúť, čo dodržať

Kým dieťa si môže vybrať lyže podľa jeho obľúbenej farby, vy dohliadnite na to, aby mali lyže správnu dĺžku. Všeobecné pravidlo je, že lyže majú byť medzi bradou a nosom, čiže nejakých 10-20cm kratšie ako výška samotného lyžiara. Pre najmenších sa dokonca odporúča maximálne po bradu.

Lyžiarky treba rozhodne hneď od začiatku zadovážiť skeletové, tie sa dajú bez problémov zohnať aj pre najmenších lyžarov. Pozor dajte, keď im ich budete zapínať. Nemajú byť zapnuté úplne natesno. Dieťa nie je ešte na takú „tvrdú“ topánku zvyknuté a chceme predsa, aby vydržalo aspoň hodinku. Poriadne skontrolujte, č nemá zrolovanú alebo inak pokrčenú ponožku v lyžiarke. Zároveň platí, že lyžiarka nemá byť voľná ako bežná topánka. Treba skúsiť nájsť zlatú strednú cestu. Pri zapínaní komunikujte s dieťaťom, či je topánka dobre zapnutá, alebo či ho už veľmi tlačí. Pravda ale je, že ak sa dieťaťa opýtate „tlačia ťa topánky?“ , odpoveď bude na 100% „Áno“. Ale skúste sa toho istého dieťaťa zavhvíľu opýtať „Všetko v poriadku? Topánky máš dobre zapnuté?“, odpoveď bude opäť pozitívna. Pri deťoch je to často aj o psychológii.

Ďalšia súčasť výstroje, a to povinná, je prilba. Spolu s ňou zadovážte deťom rovno aj okuliare. Tie sú potrebné, či je slnko, či sneží. Výstroj je možné zapožičať si, ale opäť je tu aj psychologická otázka. Malé deti si vedia vytvoriť úplne iný vzťah aj k svojim vlastným lyžiam, pretože ich chápu skôr ako svoje hračky. Ak si to môžete dovoliť, doprajte im ich vlastné, keď už vidíte, že to dieťa to baví, a viete že s ním budete chodiť lyžovať častejšie. Aj v stredisku Bachledka Ski & Sun máme aj nielen servis lyží, ale aj požičovňu, a to v budove Infocentra.

Výhoda ski školy – Gorgyho lyžiarska škola

Začnime nevýhodou na verejnom svahu. Ich problémom je nebezpečná hustá premávka a hlavne neohľaduplnosť lyžiarov a snowboardistov. Práve ski školy ponúkajú ohradený bezpečný priestor, kde nehrozí zrážka s iným jazdcom. V areáli Bachledka Detský svet sa nachádza aj Gorgyho lyžiarska škola, najväčšia v regióne. Vaše deti majú možnosť učiť sa na 2 svahoch, kde sa presúvajú pomocou dvoch posuvných pásov. Dĺžka pasov a teda aj svahu na učenie je 24m alebo 100m. Lekcia sa tak dá veľmi ľahko prispôsobiť úrovni dieťaťa. Samozrejme tu naňho čakajú rôzne zábavné rozprávkové metodické pomôcky, prekážkový slalom, minikolotoč, snowtubing, či minisánkarská trať. Lekcie vedú školení inštruktori s viacročnou praxou a pre deti je nachystaný aj priestor na oddych s indoor detským kútikom.

Bachledka Ski & Sun je celoročný rezort, ktorého jedným z hlavných cieľov je ústretovosť k rodinám s deťmi. Aj preto sme prišli s projektom Bachledka detský svet, v ktorého areáli je aj spomínaná Gorgyho lyžiarska škola s cvičným areálom, ktorá je vhodná pre deti, či začiatočníkov. Vstup do areálu školy je povolený iba s našim inštruktrom a pre jednoduchú organizáciu a istotu dostupného inštruktora, si môžete lekciu rezervovať aj online vopred z pohodlia domova. Pre viac info, či overenie rezervácie môžete ski školu kontaktovať aj priamo na tel. čísle: +421 910 977 399.

 

Prajeme Vám príjemne prežitú rodinnú zimnú dovolenku plnú zážitkov !

 

 

 

 

 

 

Verified by MonsterInsights