©2024 Uplift · Built with love by Swift Ideas using WordPress.

Tipy na výlety

Tipy na výlety

Ľudová architektúra (Ždiar, Osturňa, Jezersko, Malá Franková)

Rázovité podtatranské a zamagurské obce sú priam výstavnou skriňou ľudovej architektúry. Prechádzkou cez ne môžete obdivovať farebne pomaľované a zdobené drevenice a občas i obyvateľov v ľudových krojoch smerujúcich do kostola či na folklórny festival.

Ždiarske múzeum (Ždiar)

Obec Ždiar patrí medzi klenoty Slovenska. Je rázovitou podtatranskou obcou so svojimi typickými tradíciami, zvyklosťami a folklórom. Viac o živote, zvykoch a bývaní Ždiaranov sa môžete dozvedieť v miestnom múzeu. Popri zaujímavom výklade z úst správcu múzea oblečeného v ždiarskom kroji, majú návštevníci možnosť zažiť ždiarsku svadbu a obliecť sa do kroja, v ktorom sa môžu aj vyfotografovať. Sprievodnou akciou môže byť aj jazda konským záprahom, ochutnávka miestnych špecialít či tóny goralskej muziky.

Belianska jaskyňa (Tatranská Kotlina)

V Tatranskej Kotline máte možnosť navštíviť unikátnu Beliansku jaskyňu – najväčšiu a jedinú sprístupnenú vysokohorskú kvapľovú jaskyňu v Tatranskom národnom parku. Prehliadkový okruh má dĺžku 1370 metrov s prevýšením 125 metrov a na trase prejdete 860 schodov. Okrem belianskej jaskyne sa v Tatranskej Kotline nachádzajú aj dve menšie voľne dostupné jaskyne, a to Hučivá diera cestou na chatu Plesnivec a Elektrárenská jaskyňa smerom na obec Lendak.

Monkova dolina a Kopské sedlo (Ždiar)

Monkova dolina sa nachádza v Národnej prírodnej rezervácii Belianske Tatry.  Je sprístupnená len počas letnej sezóny a je jednou z dvoch sprístupnených dolín v Belianskych Tatrách. Vedie medzi Ždiarskou vidlou (2141m) a Hlúpym vrchom (2060m). Východiskovým bodom je obec Ždiar, odkiaľ dolina stúpa cez Široké sedlo (1825m), na Kopské sedlo (1750m) a odtiaľ sa dá zísť do doliny Zeleného plesa alebo doliny Kežmarskej Bielej vody.

Múzeum Dr. Michala Greisigera a J. M. Petzvala (Spišská Belá)

V Petzvalovom múzeu je zobrazené životné dielo J. M. Petzvala, otca modernej fotografie, s prehľadom vývoja optického zobrazovania až po prvú snímku, ktorá bola v 19. storočí nazvaná fotografiou. Zachované sú aj fotokópie výpočtu najslávnejšieho objektívu, celokovový dagerotypický prístroj s Petzvalovým objektívom a iné vzácne výsledky jeho práce.
Múzeum Michala Greisigera približuje život a činnosť polyhistora a mestského lekára M. Greisigera spolu s históriou mestečka. Popri práci mestského lekára sa Dr. Greisiger venoval skúmaniu flóry a fauny Spiša a archeologickým výskumom v regióne.

Kaštieľ Strážky (Spišská Belá)

Po smrti poslednej majiteľky v roku 1972 sa správcom kaštieľa stala Slovenská národná galéria. Stále expozície približujú najmä dielo Ladislava Medňanského, zbierky historickej knižnice a mobiliár kaštieľa. V súčasnosti sa v kaštieli organizujú rôzne kultúrne podujatia a každoročne sa organizujú aj Kaštieľne hry. V rozsiahlom areáli kaštieľa a v priľahlom anglickom parku majú návštevníci možnosť príjemnej relaxácie.

Múzeum Červený Kláštor

Kláštor pôvodne slúžil reholi kartuziánskych, neskôr kamaldulských mníchov. Muzeálna expozícia približuje históriu a kláštorný život spomínaných rehoľných rádov a vzácne pamiatky nielen z Červeného Kláštora, ale aj z celej oblasti severného Spiša. Expozícia múzea sa venuje aj životnému osudu slávneho “lietajúceho” mnícha Cypriána a jeho spolubrata Romualda Hadbavného, autora prvej kodifikácie slovenského jazyka a prekladateľa Biblie do slovenského jazyka.

Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka

Prvé po vojne obnovené a aktuálne najmodernejšie kúpele na Slovensku sú situované v srdci čarokrásnych Pienin.
Jedinečná prírodná liečivá voda z prameňa Smerdžonka, vďaka svojmu zloženiu bohatému na minerálne látky a sírovodík, pomáha pri liečení kožných ochorení, chorobách pohybového aparátu, tráviaceho ústrojenstva a neurologických chorôb. Aj vďaka čistému ovzdušiu a výnimočnej klíme získali kúpele štatút klimatických kúpeľov. Okrem minerálnych vaňových kúpeľov a sáun je k dispozícii najmä v teplých mesiacoch aj vonkajší bazén s protiprúdom. V areáli kúpeľov sa každoročne organizujú Zamagurské folklórne slávnosti a Stretnutie Goralov v Pieninách.

Termálne kúpalisko Vrbov

Thermal park Vrbov sa nachádza v obci Vrbov, neďaleko mesta Kežmarok. Má celoročnú prevádzku a návštevníkom ponúka kúpanie v desiatich bazénoch (z toho štyri detské) napájaných prírodnou geotermálnou vodou plnou prospešných minerálov s teplotou bazénov 26 °C – 38 °C. Zloženie vody je jedno z najbohatších zo všetkých minerálnych vôd na Slovensku a v strednej Európe. Voda má mimoriadne blahodarné účinky na pohybové ústrojenstvo, kožu, dýchací a srdcovo-cievny systém. V Thermal parku sa nachádza aj prvý Mini dinosaurí park na Slovensku.

Terma Bania (Bialka Tatrzanska – PL)

Termálne kúpalisko v neďalekej Bialke Tatrzanskej ponúka množstvo bazénov a vodných atrakcií pre celú rodinu. Areál kúpaliska je rozdelený na zónu zábavy s toboganmi a vodnými atrakciami, zónu oddychu so sedacími bazénmi a masážnymi tryskami a veľkú saunovú zónu. V lete areál navyše ponúka vonkajšiu zábavnú zónu pre deti s vodnými hrami a šmykľavkami.

Termy Bukowina (Bukowina Tatrzanska)

Termálne kúpalisko v poľskej podtatranskej obci Bukowina Tatrzanska ponúka návštevníkom vodnú zábavu, tobogany, sauny a relaxačné bazény na troch podlažiach počas celého roka.

AquaCity Poprad

Vodný rezort sa nachádza v meste Poprad priamo pod Vysokými Tatrami. Návštevníkov čaká 13 termálnych a relaxačných bazénov a 350 vodných atrakcií. Relax si možno dopriať v 2-poschodovom saunovom svete Fire&Water SPA či oddychových relaxačných bazénoch. Každý večer sa v bazénoch BlueSaphire koná veľká laserová show, ktorá je skvelým ukončením pobytu vo vodnom svete.

Lyžiarske múzeum (Tatranská Lomnica)

Múzeum sa venuje histórií, vzniku a vývoju zimných športov vo Vysokých Tatrách od ich samého počiatku až do roku 1945. Najväčším lákadlom pre návštevníkov sú 3,07 m dlhé lyže z roku 1885, expozícia starých bobov a dielňa na výrobu lyží, lyžiarskych palíc a lyžiarskych topánok.

TrickLandia (Starý Smokovec)

TrickLandia je miesto, kde zažijete jedinečné putovanie Slovenskom v galérii trick-artu a optických ilúzií. V jej priestoroch nájdete námety slovenských ľudových povestí, rozprávok, ako aj reálie obcí a zámkov Slovenska. Je rozložená na ploche 500 m2, na ktorých sa nachádza 24 atrakcií. Obsahujú 15 trick-artových obrazov, rozšírenú realitu, antigravitačné miestnosti, najkrajšie zrkadlové bludisko v strednej Európe a iné.

Kežmarok

Historické kráľovské mesto Kežmarok Vás zaujme príjemnou atmosférou i krásnymi pamiatkami. Počas prechádzky mestom si môžete všimnúť drevený evanjelický artikulárny kostol (UNESCO), Evanjelické lýceum s historickou školskou knižnicou, mestský hrad s múzeom historických vozidiel, rímskokatolícky Kostol sv. Kríža s renesančnou zvonicou i najstaršiu uličku v Kežmarku – Starý trh, s osobitým šarmom. Mesto Kežmarok každoročne hostí medzinárodný festival ľudových remesiel EĽRO, ktorého návšteva je skutočným zážitkom.

Levoča

Prechádzka starobylou Levočou s pôsobivým renesančným námestím je zážitkom i pre náročného turistu. Námestie lemujú renesančné domy – z nich najznámejšie sú Turzov, Veľký župný, Hainov, Schwabov, Máriássyho či Spillenbergov. Centru dominuje Bazilika sv. Jakuba (UNESCO) s oltárom Majstra Pavla a renesančná radnica s arkádami a alegorickými postavami piatich cností z roku 1615 a klietka hanby. Vo vnútri radnice nájdete múzeum s obrazom legendárnej Levočskej bielej pani a kúskom jej šiat. Na Mariánskej hore nad mestom sa týči Bazilika Navštívenia Panny Márie, ktorá je miestom konania známej Levočskej púte (koná da každoročne začiatkom júla) a zároveň krásnou vyhliadkou na legendami opradenú Levoču.

Múzeum hlaholiky Malá Franková

V areáli súkromného dvora Chaty a drevenice Pod Furmancom sa v obci Malá Franková nachádza na Slovensku i v Európe jedinečné insitné múzeum hlaholiky – Ogrod sv. Sedmopočetníkov. V areáli sa nachádza zmenšená replika prvého slovenského chrámu s kompletným mobiliárom, ktorý drží slovenské prvenstvo – je najmenším vysväteným kostolom na Slovensku! Areál dopĺňajú z dreva vytesané sochy sv. Cyrila a Metoda a ich prvých žiakov, symbolika hlaholských znakov a z pieskovca vytesaná socha byzantskej Bohorodice s Isusom Christusom. Autorom celého areálu je rímskokatolícky kňaz Donát Čarnogurský. Vstup do areálu je voľný a v prípade, že sa domáci nachádzajú v objekte, môžete aj vstúpiť do kostolíka. Okrem prvenstva najmenšieho kostolíka na Slovensku drží Malá Franková ešte niekoľko ďalších rekordov: najvyššie položená zamagurská obec, najvyšší osvetlený drevený kríž na Slovensku a jediný drevený kostol v Zamagurí – Kostol sv. Jozefa.

Plte alebo rafty na Dunajci

Krásy Pieninského národného parku a jeho prírody môžete zažiť na bicykli, pešou prechádzkou popri Dunajci alebo priamo z rieky Dunajec.  Veľmi obľúbenou atrakciou je splav Dunajca na tradičných drevených pltiach z prístavísk v Spišskej Starej Vsi, Majeroch a Červenom Kláštore. Tí, čo majú radi adrenalín, si môžu vyskúšať splav Dunajca na rafte spolu so skúseným inštruktorom z Červeného Kláštora až do prístaviska neďaleko Lesnice.

 

Verified by MonsterInsights