©2022 Uplift · Built with love by Swift Ideas using WordPress.

Revitalizácia strediska a pomoc prírode

Revitalizácia strediska a pomoc prírode
3 júla Jakub Silha

Príroda je pre nás jedinečný poklad. Ponúka nám plnohodnotný oddych, či možnosť nadýchať sa čerstvého vzduchu a navštíviť jedinečné turistické miesta. Vďaka nej naše zmysly opäť ožívajú. Pohľady na mohutné hory, spev vtákov, vôňa jarnej lúky, chuť lesných čučoriedok, steblá trávy, či  ranná rosa na bosých chodidlách. To sú momenty, kedy opäť cítime pokoj a šťastie. Prečo si ju aj napriek jej hodnote nevážime?

Človek má na prírodu veľký vplyv. Aj veľké fabriky, aj jednotlivci. A pritom sa dá urobiť toľko krokov, aby sme prírode pomohli. Aj na Spišskej Magure sa stretávame s rôznymi nepriaznivými zmenami životného prostredia. Na husté lesné porasty mala najväčší vplyv víchrica z roku 2004. Silný vietor spôsobil otvorenie lesa slnku, chemické zmeny v dreve, ktoré následne spôsobili premnoženie kôrovcového hmyzu, konkrétne lykožrútov smrekových. V Bachledke sa už dlhšie venujeme otázke pomoci lesa. Určité kroky, aby sme lesu aj okolitej prírode pomohli, sme už urobili a plánujeme ďalšie.

     

Na Deň zeme sme zorganizovali akciu, kedy Bachledka spojila sily a s pomocou Pieninského národného parku a obyvateľov miestnych obcí vysadila okolo 5000 stromčekov. Účastníci nám takisto pomohli vyzbierať množstvo odpadkov. Táto akcia sa už pomaly stáva tradíciou a v budúcnosti plánujeme vysadiť ďalšie tisícky stromčekov. Revitalizácia lesov v stredisku Bachledka Ski&Sun je pre nás priorita. Aj preto sme v minulom roku zasadili 3000 stromčekov a tohto roku už 5000. Okrem toho spolupracujeme aj s Technickou Univerzitou vo Zvolene, ktorej odborníci rozhodli o opatreniach pre zlepšenie, obnovu a záchranu lesa. Konkrétne nám v areáli osadili desiatky lapačov lykožrútov, presne sedemdesiat. V stredisku už teraz môžeme vidieť ako sa prejavuje Sila prírody aj napriek prírodnej ničivej sile, ktorej následkom musí čeliť.

Aj napriek tomu, že píšeme o prírodnej ničivej sile – silnom vetre, ktorý sa tu prehnal v roku 2004 a odvtedy tu bol silný vietor už aj opakovane, vieme, že príčinou je aj  človek a jeho vedomé či nevedomé zásahy a vplyvy. V našom stredisku nájdete informačné miesto, kde sa môžete dozvedieť Vy aj Vaše deti, ktorý odpad sa ako dlho v prírode rozkladá. Často ide o desiatky až stovky rokov. V stredisku sa do budúcnosti plánuje viacero takýchto edukačných miest a foriem osvety správneho správania v prírode. V novej panoramatickej reštaurácii, ktorej výstavba práve prebieha, sa bude nachádzať aj miestnosť pre enviromentálnu výchovu. Záleží Vám na prírode? Záleží Vám na tom, aby čarovné momenty plné radosti a pokoja v nej zažili aj Vaše detí, či vnúčatá a ďalšie generácie? Stačí naozaj málo.

 

Pridávame Vám aj pár tipov ako sa v prírode správať:

 

  • Čo do prírody prinesiete, to aj odneste.
  • Zoberte si so sebou recyklovateľnú, či papierovú tašku, do ktorej dáte všetky svoje odpadky, a vyhodíte ich až do verejného odpadkového koša. Najlepšie ak to budete rovno separovať. Prípadne ak uvidíte odpadok po niekom inom, zoberte ho so sebou. Koše na separovaný odpad budú osadené aj v našom stredisku.
  • Aby ste domov museli brať čo najmenej odpadkov, minimalizujte množstvo zbytočných obalov. Použite radšej zero waste, recyklovateľné alebo znovu použiteľné obaly. Tip: papierové obaly alebo voskové obaly na potraviny, na tekutinu použite radšej obyčajnú sklenenú fľašu, ku ktorej sa dajú dokúpiť aj neoprénové a iné obaly, ktoré zabezpečia, aby boli nerozbitné. Tých pár gramov navyše stojí za pomoc prírode.
  • Používajte značené turistické chodníky. Cestu si neskracujte. Rešpektujte miestnu faunu a flóru a myslíte aj na svoju vlastnú bezpečnosť.
  • Čo patrí prírode, prírode aj nechajte. Netrhajte zbytočne vzácne rastliny, či kvety. Nech potešia aj ostatných. Domov si odneste spomienky na príjemne strávený čas v prírode v podobe fotografií.
  • Doplnky, ktoré zaberú málo miesta a môžu byť nenahraditeľní pomocníci: vreckový nožík, náplasť, baterka, sprej na hmyz, pokrývka na hlavu, opaľovací krém, fľaša na vodu, vodotesné obaly. Takýchto pomocníkov si viete zakúpiť aj v našom obchode. K tomu aj nejakú milú spomienku, či darček pre svojich blízkych. Tip: lokálny med, čučoriedkový džem, alebo napríklad aj ekologickú platenú tašku či hrnček na kávu alebo čaj a mnoho ďalšieho.

 

Prajeme množstvo krásnych nezabudnuteľných momentov šťastia v prírode a tešíme sa na Vás v Bachledke.